Montaż wykładziny dywanowej

Przygotowanie podłoża

Wykonawca ma obowiązek dopilnowania, aby wykładzina była ułożona na podłożu spełniającym warunki techniczne. Muszą być przestrzegane lokalne przepisy i normy budowlane.

Podłoże powinno być gładkie, wytrzymałe, równe, suche, spoiste. Wilgotność nie powinna przekraczać 2% w przypadku podłoży cementowych; 0,5% w przypadku gipsowych.

Przy podłożach starych ewentualne pozostałości chemii budowlanej, impregnatów, itp. mogą powodować odbarwienia na wykładzinie. Najlepszym rozwiązaniem jest wyrównanie podłoża masami wygładzającymi.

 

Ogrzewanie podłogowe

Większość wykładzin jest przystosowana do układania na podłogach ogrzewanych. Należy pamiętać, aby maksymalna temperatura nie przekraczała 30 st. C. Ogrzewanie powinno być uruchamiane stopniowo, w kilku etapach.

 

Cięcie i przygotowanie wykładziny do klejenia

Wykonawca ma obowiązek sprawdzić, czy dostarczona wykładzina pochodzi z jednej serii, szczególnie jeśli ma być układana w tym samym pomieszczeniu. Leżące obok siebie arkusze wykładziny (rolki) należy układać w tym samym kierunku. W specyficznych przypadkach wykładzin ze wzorem arkusze należy odwrócić.

W przypadku płytek dywanowych należy zwrócić uwagę na strzałki kierunkowe drukowane na spodzie płytek. Odpowiednie piktogramy dopuszczają lub nie układanie płytek w jednym kierunku lub z możliwym obróceniem.

Ponadto, płytki dywanowe przed układaniem i docinaniem powinny być aklimatyzowane do temperatury pomieszczenia (temperatura pokojowa).

Do cięcia wykładzin dywanowych zalecane są noże z zakrzywionym ostrzem, specjalne noże pchane lub przycinaki. Źle wykonanie cięcie może powodować prucie się nitek. Łączenia przygotować tnąc wykładzinę przez dwa nałożone na siebie arkusze.

Docinanie płytek dywanowych wykonuje się po rozplanowaniu ich ułożenia począwszy od środka pomieszczenia. Docinane płytki powinny być układane przy ścianie i mieć szerokość nie mniejszą niż 15 cm.

 

Klejenie i mocowanie wykładziny

Wykładziny w rolce
Należy stosować klej do wykładziny dywanowej (tekstylnej). Klejenie należy przeprowadzić zgodnie z instrukcją producenta kleju. Po rozłożeniu przyciętej wykładziny należy zwinąć ją do połowy wzdłuż a następnie rozprowadzić klej za pomocą pacy ząbkowanej w zalecanym rozmiarze, tak, aby zapewnić odpowiednią jego ilość. Wykładzina powinna być klejona pod całą powierzchnią. Po wstępnym przeschnięciu kleju mocno docisnąć wykładzinę do podłoża. Następnie kleić drugą połowę arkusza.

Wykładziny w płytce
Do instalacji płytek dywanowych stosuje się płyn mocujący lub żel antypoślizgowy rozprowadzane po podłożu wałkiem malarskim. Zużycie oscyluje w granicach 0,01 kg/m2. Należy przestrzegać instrukcji producenta żelu.

 

Uwagi dodatkowe

W przypadku wykładzin o runie welurowym możliwe jest wystąpienie wrażenia różnych odcieni wykładzin z jednej serii. Spowodowane to jest zagnieceniami włókiem podczas transportu i zanika po kilku tygodniach. Naturalną cechą takich wykładzin jest cieniowanie runa, co nie stanowi ich wady.

Ewentualne widoczne łączenia między płytkami dywanowymi powinny zaniknąć po kilku dniach użytkowania, kiedy runo z sąsiadujących płyt zajdzie na siebie.

 

« Wróć